Міфи про сорбенти Оцінка відмінно

Міф 1

«Вугілля іншого кольору – краще, оскільки більш очищене, тому й діє краще»

Завдяки своїм фізичним властивостям, активоване вугілля (як і будь-яке інше) не може бути іншого кольору, окрім чорного та його відтінків. У фармакології з метою адсорбції та виведення з організму різних токсинів використовують активоване вугілля, до його складу входить вуглець - карболен - мікрокристалічний порошок чорного кольору (згідно з його фізико-хімічними властивостями).

Тому, якщо це справжнє ВУГІЛЛЯ - то тільки чорний (темний) колір. Сорбенти іншого кольору - не містять вугілля активованого. Дивіться уважно на діючу речовину в інструкції.

Ефективність ентеросорбенту залежить, в тому числі, й від величини його сорбуючої поверхні. Чим більша ця поверхня - тим ефективніше «працює» сорбент.

Площа сучасних вуглецевих сорбентів становить (1500-3000 м2 /г), на відміну від кремнієвміщуючих («білих») сорбентів, площа яких - 150-400 м2 /г.

Препарати та дієтичні добавки лінійки SORBEX® - сорбенти на основі вдосконаленого активованого вугілля. Завдяки сучасним технологіям у виробництві сорбентів, препарати лінійки SORBEX® мають високу адсорбційну здатність, і одночасно є безпечними та ефективними.

Міф 2

«Застосування сорбентів призводить до виведення з організму корисних речовин і вітамінів»

З метою запобігання можливих небажаних ефектів необхідно дотримуватися інструкції з застосування, як щодо дози, так і щодо тривалості прийому сорбенту.

Курс лікування, в тому числі й кремнієвміщуючими сорбентами, при гострих станах становить 3-5 днів, при хронічних або затяжних захворюваннях - 10-15 днів.

Тривалий прийом, більше 15 діб, може супроводжуватися порушеннями всмоктування і спричиняти в організмі дефіцит вітамінів, гормонів, жирів, білків, що потребуватиме відповідної медикаментозної або аліментарної корекції. Тому більш тривалий курс застосування сорбентів:

  • по-перше, має проходити лише під спостереженням лікаря;
  • по-друге, лікарю необхідно оцінити співвідношення ризик /користь такої терапії та відкоригувати терапію за необхідністю.

Міф 3

«Серед ентеросорбентів, що застосовуються, лише активоване (чорне) вугілля викликає запори»

Неправда, запори і проноси - побічні ефекти, практично усіх сорбентів.
Виникнення даного побічного ефекту, в основному, залежить від індивідуальних особливостей функції кишечнику (наприклад, схильність до запорів, зниження тонусу кишечнику з віком та ін.) і дотримання режиму прийому сорбенту.
Активоване вугілля, як лікарський препарат, відоме вже дуже давно, тому його побічні ефекти відомі й передбачувані, що знаходить відображення в інструкціях з медичного застосування у розділі «Побічні ефекти», згідно до вимог МОЗ.
Окрім того, виробники препаратів, що містять діоксид кремнію (білих сорбентів) та зареєстрованих, як лікарські засоби в розділі «Побічні ефекти» - так само повідомляють про таку можливу побічну дію, як запор.

Зверніть увагу!
Деякі сорбенти зареєстровані як Біологічно Активні Добавки. Законодавством в інструкціях БАД не передбачений розділ «Побічні ефекти» і, таким чином, можливий побічний ефект не внесений до інструкції. А враховуючи той факт, що кремнієвміщуючі сорбенти досить нещодавно застосовуються на практиці та їхні побічні ефекти не настільки широко відомі, багато хто «у гонитві за новизною» забувають, що порушення функції кишечнику (запор або діарея ) – це класичний «побічний ефект» сорбентів.

Проте, відсутність розділу «побічні ефекти» в інструкції не означає його відсутності при застосуванні.
Перед прийомом сорбенту проконсультуйтеся з лікарем.

Якщо ж це БАД і Вас хвилюють можливі побічні ефекти від його застосування, зверніть увагу на діючу речовину препарату і зверніться до аналогу, який є зареєстрованим як лікарський засіб. Лікарські засоби містять більш повну інформацію про можливі побічні ефекти.

Міф 4

«Чи працює розсторопша в Сорбекс® Дуо? Адже її «з'їдає» активоване вугілля.

До складу добавки дієтичної «Сорбекс® Дуо» входять два компоненти - кісточковий (кокосової) активоване вугілля у вигляді гранул і сухий екстракт розторопші у вигляді порошку, тобто дві речовини в твердому стані, які перемішані і укладені в желатинову капсулу.

Активоване вугілля є адсорбентом - речовиною, здатним поглинати сполуки різної природи на межі розділу фаз, тобто на кордоні твердої речовини (вугілля) і рідини  чи газу. Таким чином, перебуваючи в капсулі, тверді компоненти дієтичної добавки між собою не взаємодіють.

Після прийому дієтичної добавки Сорбекс® Дуо всередину капсула розпадається,компоненти, що містяться в ній - вивільняються, потрапляють в оточення біологічних рідин шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і взаємодіють з ними. Механізми взаємодії даних компонентів різні і реалізуються в різних відділах ШКТ.

Так як активоване вугілля не розчиняється у воді і у всіх біологічних рідинах, не здатний проникати через слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, не всмоктується з кишечника і за його межі не потрапляє, біологічну дію вугілля реалізується тільки в просвіті кишечника шляхом поглинання розвиненою поверхнею різних речовин, що потрапляють з кров'яного русла в кишечник.

Основний біологічний активний компонент розторопші - силімарин в силу своїх фізико-хімічних особливостей (гідрофобності) має низьку адсорбцией (20-50%). Після прийому всередину силімарин повільно адсорбується в ШКТ, надходить в кровотік і концентрується в печінці, де і проявляє свою біологічну (гепатопротекторну) дію.