Як вибрати сорбент і не помилитися?

16 січня 2016

На запитання наших читачів відповідала лікар-інфекціоніст вищої категорії, доктор медичних наук Ірина Анатоліївна Боброва (Головний лікар Центру сімейної медицини УЛДЦ, Головний інфекціоніст МОЗ України 2009-2011рр).

“ДОСВІД МИНУЛИХ ЖИТТІВ”

– Що таке сорбенти з медичної точки зору сьогодні?

Ірина Боброва:

– Людство використовує сорбенти ось уже кілька тисячоліть.

У сучасному світі сорбенти повсюдно вживаються в практичній діяльності людини – для очищення і дезінфекції води, в хімічному виробництві, в газовій промисловості, при виробництві фарфору, скла, кераміки та цементу, для знезараження стоків, в тепло-енергетичній сфері. Однак особливе місце займають сорбенти в сучасній медицині. Найбільш простий і популярний метод лікування сорбентами шляхом застосування через рот отримав назву “ентеросорбція”. По суті, він полягає у виведенні з організму чужорідних речовин, що потрапляють з навколишнього середовища або виникають всередині.

Можна сказати, що початок доказової бази ефективності цього лікувального методу поклав ризикований експеримент французьких дослідників. Відомий вчений-хімік Бертранд (Вertrand) в 1830 р разом з колегою публічно прийняв 5 г триоксиду миш’яку в суміші з вугільним порошком без будь-яких несприятливих наслідків для здоров’я. Теоретична база під метод була підведена в Петербурзі в 18 столітті (Т.Е.Ловіц).

А ось загальноприйнятий сьогодні термін – “ентеросорбція” ( “ентеро” – всередину, “сорбція” – вбирати) – заслуга українських учених. Він був запропонований в 1983 р нашими співвітчизниками – співробітниками Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України (проф. В.Г.Ніколаєвим) для позначення нового методу сорбційної терапії, який полягав в щоденному прийомі високоактивного синтетичного вугілля сферичної грануляції.

– А в чому різниця між сорбентами і ентеросорбентами?

Ірина Боброва:

 – Для відновлення і захисту організму людини широко застосовуються ентеросорбенти, які здатні поглинати, знешкоджувати і виводити з організму токсичні сполуки. В даний час в поняття “ентеросорбенти” включають всі сорбенти для прийому всередину, тобто через рот (для перорального прийому) – лікарські препарати, дієтичні добавки та харчові продукти, здатні зв’язувати токсичні сполуки в травному тракті з подальшою їх евакуацією з організму.

Крім них в медицині використовуються сорбенти для зовнішнього і для “внутрішньовенного” застосування. Сорбенти для зовнішнього застосування мають консистенцію пудри-присипки і тканинні різновиди (наприклад, сорбент тканинно-вуглецевий); вони ефективні для лікування різної шкірної патології – ран, виразок, попрілостей, опіків, запальних і грибкових захворювань. “Внутрішньовенні” сорбенти призначені для очищення плазми (плазмосорбції) і крові (гемосорбції) шляхом їх “прогонки” через спеціальні фільтри з сорбційними властивостями. У плані останніх – гемосорбентів заслуженою славою користуються також розробки вітчизняних вчених (колектив професора В.Г.Ніколаєва).

– Як “працюють” ентеросорбенти?

Ірина Боброва:

– Ентеросорбенти – це спеціальні сорбенти-поглиначі, “працюють”, зв’язуючи шкідливі речовини в шлунково-кишковому тракті з подальшим виведенням їх з організму. При цьому ідеальний ентеросорбент повинен володіти 3 основними якостями:

-Бути нетоксичним для людини.
-Добре і швидко евакуюватися з кишечника.
-Володіти високою сорбційною активністю по відношенню до токсинів, бактерій і інших патологічних речовин.

Крім того, у міру проходження по кишечнику пов’язані компоненти не повинні назад всмоктуватися в кров або порушувати нормальний мікроклімат (рН).

– А чим ентеросорбенти відрізняються від популярних сьогодні БАДів?

Ірина Боброва:

– Сучасні ентеросорбенти на ринку України представлені як лікарськими препаратами, так і біологічно активними харчовими дієтичними добавками, або БАД. Звичайно, не всі БАДи – сорбенти і не всі сорбенти – БАДи, але деякі мають сорбційні властивості. “Непричетність” дієтичних добавок до фармацевтичних препаратів завжди підкреслюється в тексті, розміщеному на упаковці: “Не є лікарським засобом”.
БАД, на відміну від ентеросорбентів-ліків, не мають серйозної доказової бази і будь-яких клінічних досліджень, які доводять їх ефективність. Зареєструвати дієтичні добавки незрівнянно легше, ніж ліки – вони не проходять такий жорсткий контроль в Фармакологічному комітеті та інших інстанціях.

– На українському ринку багато різних ентеросорбентів. Яка між ними різниця і як вибрати оптимальний?

Ірина Боброва:

– Сучасні ентеросорбенти призначені для прийому всередину (через рот) і відрізняються за рядом ознак – за формою, за хімічною структурою, по сорбційному потенціалу та спектру дії.

Що стосується форми, то вони випускаються у вигляді гранул, порошку, таблеток і капсул. Гранули та порошок зазвичай перед прийомом потрібно заливати кип’яченою водою, щоб утворився гель або суспензія. Природно, це не дуже прийнятно при необхідності застосування препаратів поза домом і поза стаціонаром, що призводить до нерегулярного лікування. Значно зручніше і простіше прийняти таблетку або капсулу.

Відрізняються ентеросорбенти і за хімічною структурою:

  1. вугільні – на основі активованого вугілля
  2. кремнієві, або силікатного походження на основі солей кремнію, в тому числі гелеві
  3. гелі на основі солей алюмінію – алюмосилікати і цеоліти, в тому числі на основі глинистих мінералів.
  4. препарати рослинного походження, включаючи харчові волокна і пектини.

Багато з перерахованих ентеросорбентів виробляються українськими підприємствами, серед яких лідером є “Валартін фарма”, що спеціалізується на розробці сорбентів з поліпшеними характеристиками.

Ефективність ентеросорбентів визначає механізм сорбційної активності (адсорбенти, абсорбенти і т.п.), а також спектр дії. Сорбенти комплексної дії (наприклад, Sorbex®) поглинають все або більшість токсичних речовин в шлунково-кишковому тракті, а вибіркової дії активні тільки по відношенню до певних токсичних речовин. Дуже важлива характеристика ентеросорбентів, це сорбційна ємність і активність – кількість речовини, яку він може поглинути на одиницю своєї маси. Вона багато в чому визначає результат лікування.

Sorbex®: ТРИ В ОДНОМУ

– Що таке природні сорбенти?

Ірина Боброва:

– Природними сорбентами прийнято називати сорбенти на основі натуральних (природних компонентів), що не піддаються ніякій хімічній або інший обробці. Відомий в медичних колах афоризм говорить: “Самий чудовий лікар – природа, хоча б тому, що виліковує три чверті всіх хвороб і ніколи не відзивається погано про своїх колег” (В.Шербюлье).

Класичним прикладом природного сорбенту може служити Сорбекс – капсульований сорбент на основі гранульованого активованого вугілля, отриманого з екологічно чистої сировини – шкаралупи кокосового горіха. Виробництво активованого вугілля не передбачає будь-яких хімічних перетворень вихідної сировини і полягає в основному в активації цілющого потенціалу з наступним очищенням.

Капсули Sorbex® відрізняються від старого знайомого активованого вугілля значно більшим сорбційними ресурсом, а гранульована форма випуску обумовлює більш продовжену дію протягом усього часу перебування в шлунково-кишковому тракті. Потенціал гранульованого вугілля Sorbex® майже не зменшується протягом 36-48 годин, що дозволяє скоротити кількість прийомів препарату і зменшити його дозу.

– Які саме сорбенти допомагають краще впоратися з отруєнням?

Ірина Боброва:

– При отруєнні головне завдання максимально швидко вивести з організму токсини, які є основною причиною виниклих розладів. При цьому часом людина не знає, чим саме отруїлася. Тому в домашній або дорожній аптечці завжди повинен бути сорбент, що володіє трьома основними властивостями, або, образно кажучи “сорбент три в одному”:

Він повинен бути сильним, тобто володіти великим сорбційними потенціалом; універсальним – здатним зв’язувати різні токсичні молекули різного розміру і безпечним для людини – не всмоктуватися в кров й максимально швидко виводитися з організму разом з токсинами в незмінному вигляді.

Яскравим історичним прикладом застосування сорбентів при отруєннях служить експеримент француза Бертранда, описаний вище, який в 1830 р прийняв чайну ложку отруйної солі миш’яку в комбінації з подрібненим вугіллям і не отруївся. У більшості розвинених країн активоване вугілля офіційно дозволене для використання в медичній практиці при різних отруєннях та інтоксикаціях як антидот, здатний врятувати життя і здоров’я людей. Звичайно, наука не стоїть на місці, і зараз замість цілої жмені таблеток активованого вугілля досить прийняти 1-2 капсули гранульованого сорбенту Sorbex® з продовженою дією, який компактно поміщається в сумочці або в кишені і не вимагає складних приготувань для прийому.

“ТРЕБА, треба очищати вранці і ввечері …”

– Які показання для застосування сорбентів?

Ірина Боброва:

– Показання для прийому сорбентів досить широкі, оскільки токсини з нашого організму необхідно виводити не тільки в разі гострого отруєння, а й практично при всіх захворюваннях і патологічних станах, що супроводжуються слабкістю, лихоманкою, нудотою, діареєю, загальним нездужанням. Ентеросорбенти рекомендуються: при гострих і хронічних поразках печінки та нирок, гострих кишкових інфекціях, дисфункциях і здутті живота, алергічних, аутоімунних та онкологічних захворюваннях. Вони здатні виводити з організму надлишок холестерину й “шкідливих ліпідів”.

Знаєте, я добре пам’ятаю, як ще в 80-х роках на зорі моєї кар’єри інфекціоніста в відділенні вірусних гепатитів Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського ми успішно застосовували вітчизняні ентеросорбенти на основі активованого вугілля фірми “Екосорб” – нині компанії “Валартін фарма” – для лікування гострих і хронічних вірусних гепатитів. Вони ефективно зменшували жовтяницю, свербіж шкіри, слабкість, нудоту, інтоксикацію; у пацієнтів поліпшувався апетит і життєвий тонус, вони швидше одужували та відновлювалися без ускладнень хвороби. І це, незважаючи на те, що ті сорбенти – “перших поколінь” значно поступалися сучасним.

– Чи можна вживати дітям сорбенти?

Ірина Боброва:

– Можна, однак, необхідно пам’ятати, що в різних вікових групах потрібен свій сорбент. Так застосування ліків у вигляді капсул, включаючи Sorbex®, дозволений дітям з 7 років. Малюкам до 7 років прийом будь-яких препаратів у вигляді капсул небажаний. Для більш маленьких, більше підійдуть сорбенти у вигляді гелів або суспензій в комбінації з пробіотиками (біфідо- і лактобактеріями) – наприклад, Sorbex® Малюк.

– А чи можна поєднувати прийом сорбенту з прийомом інших медикаментів?

Ірина Боброва:

– Звичайно можна, але не одномоментно. Згідно з інструкціями по застосуванню більшості сорбентів, інтервал між їх прийомом і прийомом інших ліків і їжі повинен становити 1,5-2 години.

– Кажуть, що сорбенти допомагають зняти синдроми похмілля, чи правда це?

Ірина Боброва:

– Правда. Причиною синдрому похмілля є накопичення в організмі токсичних речовин, що утворюються при розщепленні спирту (ацетальдегіду та ін.). І при похміллі, як при будь-якому отруєнні, необхідно, перш за все, вивести з організму токсичні агенти, а потім вже лікувати вторинні симптоми – нездужання, головний біль або підвищений тиск.

– Чи можуть сорбенти допомогти схуднути?

Ірина Боброва:

– Проблема надмірної ваги стає все більш актуальною в усьому світі. Причин багато: нераціональне харчування з великою кількістю жирів і легкозасвоюваних вуглеводів, неякісні продукти і “фаст-фуд”, неправильні харчові звички і режим, мала рухова активність. Що стосується, останнього аспекту, то в молодому та середньому віці здоровій людині рекомендується здійснювати 8-10 тисяч кроків в день, якщо немає інших видів рухової активності. А більшість з нас роблять не більше 2-3 тисяч кроків в день, що легко перевірити за допомогою крокоміра. Щоб схуднути, недостатньо приймати той чи інший препарат. Для цього потрібно докорінно змінити свою життєву філософію і спосіб життя, тобто змістити пріоритети. Нормальна вага тіла, це ж не тільки можливість привабливо виглядати і стильно одягатися. Це також профілактика цілого комплексу недуг, пов’язаних з ожирінням – профілактика порушення обміну речовин, жирової хвороби печінки, цукрового діабету ΙΙ типу, каменеутворення в нирках і жовчному міхурі, патології опорно-рухового апарату, підвищення рівня холестерину з розвитком серцево-судинних ускладнень – інфарктів, інсультів, тромбозів, гіпертонічної хвороби…

Якщо пріоритетом для людини є нормальна вага і хороше здоров’я, то потрібно модифікувати свій спосіб життя й характер харчування. А закономірною нагородою стане неухильне підвищення якості життя.

Коли ж мова йде про те, щоб на свято влізти в улюблену сукню, прийом сорбентів може тимчасово допомогти скоротити обсяги талії і живота за рахунок зменшення зміст газів в кишечнику, тобто здуття живота (метеоризму). Потрібно зауважити, що здуття живота посилюється в зимовий період, коли менше сезонних овочів і фруктів, багатих природного клітковиною. Усунувши метеоризм, можна “схуднути” на розмір!

Крім того, сорбенти доцільно приймати короткими курсами в періоди розвантажувальних днів і дієт, релігійних постів. При будь-якій перебудові харчування в організмі відбувається накопичення токсинів, які називаються в побуті “шлаками”, а сорбенти їх виводять з організму, незалежно від місця осідання.

– Чи можна вагітним жінкам використовувати сорбенти, вони можуть допомогти при токсикозі?

Ірина Боброва:

– Будь-яке призначення лікарського препарату вагітній жінці повинно відбуватися за рекомендацією лікаря. При цьому варто утриматися від прийому дієтичних добавок, оскільки їх застосування менш вивчено і контрольовано, особливо при вагітності. Якщо ж вагітній жінці призначені ентеросорбенти, то краще і фізіологічніше аналоги на основі активованого вугілля, оскільки даний природний сорбент поглинає токсини і виводиться з організму разом з ними, не всмоктуючись у кров.

– У чому різниця між активованим вугіллям і білим вугіллям?

Ірина Боброва:

– Активоване вугілля – пориста речовина, яку отримують з вуглецевих матеріалів природного походження: деревини, шкаралупи кокосового горіха і фруктових кісточок. Після технологічного процесу активації вугілля виходить універсальний сорбент з розвиненою площею сорбційної поверхні до 1500 -1800 м2.

Білого вугілля не буває – вугілля він тільки в назві, насправді мається на увазі сорбент силікатного походження, його діюча речовина діоксид кремнію – кремнезем, за хімічним складом близький до кварцевого піску.

Об’єктивно оцінити ефективність різних сорбентів дозволило спеціальне дослідження, проведене НДІ Незалежних споживчих експертиз “ТЕСТ”. Для перевірки сорбційної здатності ентеросорбентів визначали їх здатність поглинати різні речовини – сечовину, альбумін, креатинін. Згідно з отриманими об’єктивних результатів, гранульований сорбент в капсулах Sorbex® (1830 м2/г) майже в 3 рази перевершив інший вугільний сорбент (678м2/г) і в 150 разів силікатний сорбент (12,3м2/г); схожі результати були отримані і за результатами сорбційної активності цих сорбентів.

“ЕКОЛОГІЧНА МЕДИЦИНА”

– Ірина Анатоліївна, чи можна застосовувати сорбенти людям схильним до харчових алергій?

Ірина Боброва:

– При харчовій алергії токсичні для організму хворої людини алергени накопичуються саме в кишечнику і можуть там тривалий час зберігатися, підтримуючи болісний процес. Ентесорбенти розвантажують – очищають кишечник та організм від токсичних харчових алергенів і хворий одужує. При терапії будь-якої алергії, не тільки харчової, я вважаю призначення сорбентів необхідним і обов’язковим – без них неможливо “розшлакувати” організм.

При виборі препарату для лікування алергічних захворювань необхідно враховувати, що ряд дієтичних добавок (БАД) містять пектини, целюлозу та інші компоненти, які самі по собі можуть викликати алергію. В цьому випадку краще сорбенти на основі активованого вугілля, як найбільш універсальні і природні.

– При яких захворюваннях вживати сорбенти не рекомендується?

Ірина Боброва:

– Для всіх сорбентів протипоказання стандартні: індивідуальна непереносимість, виразково-ерозивно поразку слизової шлунково-кишкового тракту в активній стадії, шлункові і кишкові кровотечі, кишкова непрохідність. Ось, мабуть, і всі протипоказання.

– Як Ви бачите нові перспективи застосування ентеросорбентів?

Ірина Боброва:

– Я особисто широко застосовую ентеросорбенти в комплексному лікуванні паразитозів – патології, яку викликають паразити – глисти, лямблії та інші. Справа в тому, що паразити і їх токсини є сильними алергенами для організму людини і алергічні симптоми часто переважають в клінічній картині. Призначати ентеросорбенти слід ще на підготовчому етапі – вони дозволяють не тільки підготувати організм до прийому протипаразитарних ліків, але і підвищують ефективність лікування – швидко очищають організм від паразитів, продуктів їх життєдіяльності і розпаду.

Дуже великі перспективи мають ентеросорбенти для зменшення негативних явищ і побічних реакцій хіміотерапії при лікуванні аутоімунної і онкологічної патології. Вони можуть поліпшити переносимість та зменшити негативні наслідки противірусної терапії при лікуванні вірусних хвороб – герпесвірусних інфекцій, хронічних вірусних гепатитів В і С. Я знайома з науковими роботами про позитивний вплив високоактивних сорбентів на показники імунітету.

Sorbex® особливо рекомендується людям з алергією на медикаменти, зі схильністю до алергічних і аутоімунних недуг. За статистикою, 20-25% дорослого населення і 20-40% дитячого населення планети страждає від алергічних захворювань, які визнані маркерами екологічного неблагополуччя. В організм людини постійно потрапляє до 60 тисяч чужорідних речовин, багато яких шкідливі або токсичні.

В останні роки отримала розвиток так звана “екологічна медицина”. Більшість захворювань сьогодні викликані “зараженням” радіонуклідами, важкими металами, пестицидами. Організм перенасичений отруйними речовинами, одержуваними ззовні, і токсинами, які утворюються як продукт внутрішніх процесів в умовах порушеного обміну речовин. Відповідно виникає імунна дисфункція або імунодефіцит, на тлі яких легко і нескінченно “чіпляються” різні вірусні інфекції та бактеріальні ускладнення. А їх навколо безліч – адже наш світ НЕ стерильний!

Тому вчені приходять до висновку, що без застосування методів адсорбції вже практично нічого не можна лікувати довго, так як без виведення токсичних продуктів всі методики лікування або слабо ефективні, або взагалі неефективні. Таким чином, застосування нових сорбційних препаратів і методик виявилося дуже корисним при лікуванні десятків захворювань, при чому самих різних: імунних і аутоімунних; алергічних; хронічних гепатитів; панкреатитів; уражень нирок; уражень нервової системи та інших.

Якісні ентеросорбенти допоможуть позбутися від наслідків екологічного неблагополуччя – вивести радіонукліди, солі важких металів, нітрати, пестициди, відновити імунітет. Короткі профілактичні курси доцільно повторювати кілька разів на рік, більш тривалі – лікувальні слід поєднувати з прийомом препаратів, що містять біфідо-і лактобактерії (пробіотики) і / або вітамінно-мінеральні комплекси.

Мені, широко практикуючому лікарю, нерідко доводиться чути про те, як хворі при виникненні проблеми зі здоров’ям, особливо з шлунково-кишковим трактом, приймають безсистемно і жменями “хімічні” лікарські препарати різних груп – спазмолітики, ферменти, жовчогінні, пробіотики та ін. – буквально все підряд, коли міг більш ефективно і безпечно “спрацювати” один натуральний Сорбекс. На відміну від первісного деревного вугілля і золи, його ефективність доведена до досконалості за допомогою сучасних технологій. Цією розробкою вітчизняних вчених варто пишатися. Навіть за кордоном немає нічого подібного – закордонні розробки зупинилися на рівні ентеросорбентів попередніх поколінь. Можливо, це пов’язано з національними слов’янськими традиціями гігієни та народної медицини. Адже ще древні слов’яни завжди тримали під рукою мішечок з пічною золою на “всі випадки життя”, а зараз у нас є Sorbex®.

 Стаття в скороченому вигляді.

Джерело: https://kp.ua/life/483852-kak-vybrat-sorbent-y-ne-oshybytsia