Нудота

Що таке нудота?

Нудота при інтоксикації – є частим симптомом. Інтоксикація організму – це отруєння різноманітними токсинами. Вона може виникнути при будь-яких бактеріальних запаленнях, вірусних інфекціях, потраплянні до шлунка зіпсованої або неякісної їжі, отруєнні отруйними речовинами та ін.

Нудота: чому виникає і як лікувати

Нудота – дискомфорт в епігастральній ділянці шлунку, стравоході, ротової області. Неприємний симптом може свідчити про розвиток захворювань, виникає при вживанні неякісної їжі або в інших випадках, коли здоров’ю нічого не загрожує. Найчастіше одночасно з’являються нудота і слабкість через зневоднення організму, така клінічна картина в рівній мірі спостерігаються у пацієнтів різного віку.

Чому виникають неприємні симптоми

До причин нудоти, не пов’язаними з хворобами, відносять:

  • Переїдання і використання в їжу жирних продуктів.
    В такому випадку проявляється нудота після їжі, як відповідна реакція організму – він не може впоратися з “важкими” за калорійністю стравами.

  • Психологічні чинники.
    Постійний стрес, депресія, відчуття тривоги порушують загальний метаболізм в організмі. Нудота проявляється, як тільки людина згадує неприємну пережиту ситуацію або відчуває знайомий запах.

  • Морська хвороба (заколисування).
    Рецептори вестибулярного апарату дратуються, виникає почуття нудоти, яке може супроводжуватися блювотою.

  • Вагітність. Нудота і запаморочення спостерігаються в першому і другому триместрі вагітності. Відчуття може переходити в блювоту, полегшення настає самостійно, у міру адаптації організму до вагітності і зростання дитини в утробі.

  • У жінок неприємний симптом часто виникає в передменструальний період.

  • Вплив сторонніх чинників.
    Гостре почуття нудоти може виникати через вплив хімічних речовин, лікарських препаратів, перегріву, підвищення температури тіла і з інших причин.

Постійна нудота часто свідчить про наявність різних захворювань. У деяких випадках, в залежності від стадії розвитку недуги, почуття може виникати періодично. Його викликають:

  • Захворювання, які вимагають термінового оперативного втручання: апендицит, гострий панкреатит, перитоніт області шлунково-кишкового тракту, кишкова непрохідність

  • Хронічні хвороби, пов’язані з дисфункцією органів шлунково-кишкового тракту: виразкова хвороба, холецистит, синдром подразненого кишківника

  • Кишкові інфекції: ентеро і ротовірусна, холецистит, харчове отруєння

  • Хвороби печінки: гепатит, цироз

  • Наявність стороннього тіла в животі (стравоході, кишківнику)

  • Харчова алергія.

Сильний головний біль і нудота можуть турбувати людину після черепно-мозкових травм, гіпертонії, при хворобах ендокринної системи, мігрені, після хіміотерапії.

Клінічна картина

Нудота, в залежності від причини появи, може супроводжуватися іншими симптомами.

  • При вживанні жирної їжі: болі в животі, блювота, слабкість, сонливість.

  • Часто спостерігається нудота у дитини, як реакція організму на потрапляння алергену. В рівній мірі у дорослих і дітей проявляються: висип, почервоніння, діарея, метеоризм, нежить, сухий кашель.

  • При отруєнні: метеоризм, діарея, головний біль, слабкість.

При захворюваннях, в залежності від діагнозу, прояви відрізняються:

  • Хвороби печінки і шлунково-кишкового тракту часто проходять з блювотою, слабкістю, температура тіла підвищується до 39 градусів. Виникають відчуття тяжкості в животі, діарея / запори, метеоризм.

  • Апендицит практично завжди буде супроводжуватися гострими болями внизу живота, підвищенням температури тіла.

  • При захворюваннях серцево-судинної системи, нудота вранці може переходити в слабкість на протязі дня, головні болі, запаморочення, втрату свідомості.

У нормі, при відсутності проблем зі здоров’ям, людині необхідно усунути причину симптому.
Наприклад, виключити вплив запахів, проконсультуватися з лікарем про необхідність вживання препаратів, заспокійливих нервову систему (якщо мова йде про психологічні фактори). Прийняти сорбент для виведення токсинів з організму при алергії або отруєння.

Якщо після лікування болю, запаморочення і нудота, а також інші супутні симптоми, не проходять, необхідно терміново звернутися до лікаря або гастроентеролога.

Лікування та діагностика

Лікування та діагностика нудоти

Якщо постійно турбує нудота, причини симптому фахівець з’ясовує в кілька етапів:

  • Опитування. Складання докладної клінічної картини дозволяє лікарю зорієнтуватися в подальших діях.

  • Призначення досліджень. Залежно від обставин, при яких з’явилося неприємне відчуття, лікар може призначити: УЗД, загальний аналіз крові, аналіз сечі і калу.

Якщо отримані результати діагностики показують відсутність будь-яких захворювань, лікар зверне увагу на наступні моменти:

  • чи може психологічний розлад супроводжуватися нудотою;
  • відчували подібні симптоми родичі
  • які продукти пацієнт вживав в їжу за останні 48 годин;
  • як дане почуття впливає на загальний стан людини: чи проявляються разом з ним головний біль і нудота, турбує діарея, закрепи, метеоризм.

Перша допомога

При відсутності хронічних і поточних захворювань, лікар призначить лікування, спрямоване на відновлення організму. В першу чергу пацієнтові буде рекомендовано:

  • Налагодити посилений питний режим.
  • Приймати протизапальні, знеболювальні препарати.
  • У деяких випадках, коли мова йде про важкі форми рото або ентеровірусу, призначають антибіотики.

Щоб вивести токсини з організму, терапія може супроводжуватися одночасним вживанням сорбентів. Серія Sorbex – це безпечні ентеросорбенти, які не лікують хворобу, але здатні полегшити її симптоми і перебіг. В основі їх складу гранульований активоване вугілля, який вбирає шкідливі речовини і виводить їх з організму природним чином. У доступній лінійці засобів можна підібрати препарати для дітей і дорослих.

Корисні рекомендації

Якщо вас турбує нудота і блювота, слабкість, наведемо кілька корисних рекомендацій, які дозволять полегшити стан:

  • Рясний приплив повітря – можна відкрити вікно або сісти перед вентилятором

  • Вживання рідини. Пийте більше води, вона також допоможе запобігати зневодненню і прискорити метаболізм

  • Компрес. Почуття нудоти пройде, якщо на лоб і область шиї зробити холодний компрес

  • Не лягайте, гіркота в роті і нудота посиляться – шлунковий сік може піднятися по стравоходу. Саме тому гастроентерологи не радять “відпочивати” після їжі.

Щоранку натщесерце рекомендується випивати не менше 1 склянки теплої води. Рідина “розбудить” шлунково-кишкового тракту, нормалізує обмін речовин.

Також слід:

  • мінімізувати кількість “важкої” їжі в раціоні;
  • виключити газовані напої;
  • подбати про чистоту продуктів, які не потребують теплової обробки (ягід, овочів, фруктів).

У якості сорбенту для швидкого полегшення болю в животі, якщо виникли нудота і блювота при отруєнні і алергії, завжди майте в аптечці добавки у вигляді ентеросорбенту Sorbex.

Лікарські препарати та дієтичні добавки серії Sorbex® (Sorbex, Sorbex Ultra, Sorbex DUO) створені на основі вдосконаленого активованого вугілля. Завдяки сучасним технологіям виробництва, сорбційна місткість Sorbex значно збільшена, що забезпечує його високу сорбційну здатність до поглинання токсинів, бактерій та інших шкідливих речовин.

Капсули Sorbex містять активоване вугілля у вигляді гранул, завдяки чому досягається адсорбційна активність протягом усього часу перебування сорбенту в шлунково-кишковому тракті. Ефективність гранульованого вугілля майже не зменшується протягом 36-48 годин, що дозволяє збільшити інтервали між прийомами такого препарату і зменшити дозу. Дорослим при хронічних захворюваннях, обумовлених ендогенними інтоксикаціями, рекомендовано по 2-6 капсул 3 рази на добу – 10-15 днів. Дітям старше 7 років застосовувати по 1-3 капсули 3-4 рази на добу. Препарат застосовують всередину, запиваючи водою, з інтервалом 1,5-2 години до або після прийому їжі чи вживання лікарських препаратів.

СОРБЕКС УЛЬТРА – це дієтична добавка у формі капсул на основі високодисперсного активованого вугілля з надзвичайно високою адсорбційною активністю, тому особливо ефективна при гострих отруєннях. Дорослим рекомендовано приймати по 1 капсулі 2-3 рази на добу.

СОРБЕКС ДУО – дієтична добавка для комплексного очищення організму від токсинів, що поєднує в собі унікальні властивості вуглеводневого сорбенту у вигляді гранул та екстракту розторопші. Завдяки такому складу СОРБЕКС ДУО сприяє зменшенню проявів інтоксикації, захищає і відновлює функції печінки. Вживати дорослим по 2-3 капсули 2-3 рази на добу. Дітям від 7 років і старше – по 1 капсулі 2-3 рази на добу до або через 1-1,5 години після вживання їжі. Тривалість застосування від 3 до 15 діб

Слід мати на увазі, що іноді нудота може бути єдиною ранньою ознакою серйозних захворювань, тому не слід цей симптом залишати без уваги та необхідно звернутися до лікаря.

Увага!

Самолікування може завдати шкоди вашому здоров’ю!