Харчове отруєння
Харчове отруєння – це гострий, іноді хронічний патологічний процес. Він розвивається через вживання харчових продуктів, в якій міститься різна патогенна мікрофлора і її токсини, або інші речовини не мікробної етіології. Іноді може зустрічатися отруєння хімічними токсинами.
Види харчових отруєнь
Залежно від того, чим викликаний цей стан, розрізняють його види. Варіанти походження:
Мікробна етіологія – виникає в результаті прийому їжі, що не є токсичною за своєю природою. При цьому порушення санітарних норм, або неправильне зберігання провокують розвиток безлічі бактерій.
Немікробної етіології – причиною захворювання стають такі речовини:
- продукти, які самі по собі отруйні – ягоди, гриби, молюски, риба;
- їжа, що стала отруйною в результаті певних умов (наприклад, сира квасоля, картопля, яка вже проросла);
- містяться у фруктах і овочах хімічні речовини – пестициди, нітрати, нітрити.
Причини
Часто, харчове отруєння може бути спровоковано рядом причин:
- Неправильне зберігання – при невідповідній температурі, на складах з високою вологістю.
- Фрукти, ягоди та овочі, оброблені хімічними речовинами.
- Вживання отруєної, або зіпсованої риби, сирих морепродуктів.
- М’ясо, яке зберігалося неправильно, або піддавалося недостатній термічній обробці.
- Продукти з порушеним процесом консервації: у цьому випадку бактерії проникають в безповітряний простір і розмножуються там. Прикладом харчової токсикоінфекції, що розвивається в цьому випадку, є ботулізм – захворювання з частими летальними наслідками.
- Отруєння грибами – отруйними за своєю природою, або їстівними, але які росли в несприятливих екологічних умовах.
- Недоброякісні і прострочені харчові продукти з пошкодженою упаковкою.
- Зберігання без холодильника молочних продуктів, сприяє розмноженню в них стафілокока.
- Сира вода, особливо з неперевірених джерел. У ній можуть міститися холерний вібріон, кишкова паличка, фекалії тварин з паразитами, вірус гепатиту А.
- Попередньо нарізані фрукти і овочі можуть містити різні мікроорганізми.
Харчове отруєння: симптоми
Клінічна картина харчової інтоксикації дуже специфічна. Переважно її прояви розвиваються через кілька годин після вживання недоброякісних продуктів. Іноді однієї і тієї ж їжею можуть отруїтися кілька осіб з колективу або родини. Симптоми захворювання схожі, незалежно від його причини. Найчастіше це:
- нудота, посилене слиновиділення;
- одноразова або багаторазова діарея;
- блювота, часто приносить полегшення;
- біль в животі переймоподібного характеру, частіше навколо пупка;
- метеоризм;
- симптоми інтоксикації – запаморочення, млявість, загальна слабкість, головний біль, відсутність апетиту;
- може підвищуватися температура, виникнути озноб;
- при сильному зневодненні – суха шкіра, зменшення діурезу (сечовиділення), в важких випадках – судоми.
Зазначені прояви зберігаються в середньому близько трьох днів, після цього вони поступово проходять.
Особливості деяких отруєнь
Розглянемо найбільш часті випадки і причини даного стану.
Отруєння рибою
Даний вид харчової інтоксикації виникає при вживанні риби, яка піддавалася недостатній термічній обробці, неодноразово повторно розморожувалася, довго зберігалася при високій температурі повітря. Також хвороба може розвинутися, якщо риба містить токсини. Клінічна картина не відрізняється від інших видів отруєння.
Важливо враховувати, що отруїтися можна і сирою рибою. У такому вигляді продукт часто використовується для приготування страв азіатської кухні. Наприклад, дуже часто спостерігається отруєння суші. Особливістю даної харчової інтоксикації є її швидке прогресування: симптоми виникають вже через 30 хвилин після того, як в організм потрапила неякісна риба.
Отруєння м’ясом
Може виникнути не тільки при вживанні продукту, інфікованого патогенними мікроорганізмами, але і того, в якому містяться отруйні речовини. В даному випадку симптоми розвиваються через 2-4 години після вживання м’яса, але іноді інкубаційний період може тривати близько доби.
Особливо небезпечною інфекцією є ботулізм. Специфічні ознаки захворювання – двоїння в очах, різке погіршення гостроти зору, порушена функція ковтання, зміна голосу. Характеризується дуже високою летальністю, особливо при відсутності адекватного лікування. Також при вживанні м’ясних продуктів є ризик захворіти на сальмонельоз, паратиф та тиф.
Отруєння грибами
Ознаки даного виду отруєння можуть виникнути приблизно через добу після вживання грибів. Крім специфічних симптомів інтоксикації, слід звернути увагу на спрагу, загальмованість або, навпаки, збудження, поява галюцинацій, падіння артеріального тиску. Чим довше токсин знаходиться в організмі, тим складніше будуть наслідки. При цій формі отруєння може виникнути токсичний гепатит і печінкова недостатність, які мають велику загрозу для життя пацієнта.
Отруєння яйцями
Яйця – один з найбільш продаваних продуктів. Отруїтися ними можна при потраплянні в організм яйця, що містить сальмонелу або стафілокок. Продукт в вареному вигляді, при дотриманні технології приготування, не виявляє небезпеки. Температура понад 40 градусів здатна вбити присутні в ньому патогенні мікроорганізми. Ризик інтоксикації дуже високий при вживанні сирих яєць.
Отруєння фруктами і овочами
Люди, яким не байдуже своє здоров’я, включають в раціон різні фрукти і овочі. Їх корисні якості широко відомі, але навіть вони, можуть стати причиною серйозної харчової інтоксикації. Часто зустрічається отруєння кавуном, динею, бананом, цитрусовими, огірками, капустою та іншими рослинними продуктами. Проблема буває пов’язана не тільки з наявністю патогенної мікрофлори всередині плоду, а й з шкідливими хімічними речовинами. Тому, щоб уникнути такого отруєння, при купівлі потрібно дуже ретельно вибирати овочі та фрукти, уважно оглядати їх зовнішній вигляд, добре мити і очищати шкірку перед вживанням. Це дозволить знизити ризик виникнення харчової інтоксикації.
Перша допомога
Якщо все ж таки виникло харчове отруєння, що робити? Пацієнту терміново потрібно надати першу допомогу.
Негайно спорожнити шлунок. Для цього проводиться його промивання, наприклад, слабким розчином марганцівки або сольовим розчином. Створюючи відповідний склад, в 5 літрах кип’яченої води розчиняють 2 столові ложки солі. Підійде і содовий розчин – на 1 літр води 1 чайна ложка харчової соди.
Необхідно приготувати не менше 8-10 літрів подібної рідини. Важливо, щоб вона була теплою (приблизно 35-37 ° C). В протилежному випадку сповільниться кишкова перистальтика і вихід токсинів з системи травлення. Спочатку пацієнт повинен випити 2-5 склянок розчину, а потім спровокувати блювоту. Промивання необхідно проводити до чистих промивних вод.
Потім пацієнтові слід обов’язково дати ентеросорбент. Для екстреної допомоги добре підійде SORBEX® ULTRA – в препараті міститься високодисперсне активоване вугілля, якому властиве швидкий початок дії. Засіб добре зв’язує токсини і виводить їх з травної системи. Ефект помітний вже через кілька хвилин після вживання ліків. Після промивання шлунка сорбент бажано дати чотири рази, з інтервалом в 15 хвилин.
Пацієнту обов’язково слід забезпечити спокій, якщо є озноб, важливо добре його вкрити. Для відновлення водно-електролітного балансу потрібно давати глюкозо-сольові розчини.
Часто симптоми харчової інтоксикації проходять самостійно, через кілька днів в результаті симптоматичної терапії. Але є випадки, при яких потрібно терміново звернутися до лікаря:
- отруєння у літньої людини або маленької дитини;
- наявність високої температури тіла;
- відчуття задухи;
- виражений головний біль;
- сильна блювота і пронос, які зберігаються більше двох діб;
- є підозра на отруєння грибами;
- турбують больові відчуття в області внутрішніх органів (печінка, нирки);
- ознаки отруєння зберігаються більше 7 днів.
Харчове отруєння: лікування, основні принципи
Терапія харчового отруєння включає в себе:
Відновлення нормальної кількості рідини і мікроелементів за допомогою глюкозо-сольових розчинів.
Препарат Sorbex® (Сорбекс) на основі гранульованого активованого вугілля, дорослим при отруєннях та інтоксикаціях приймати по 2-6 капсул 3 рази на добу. Препарат застосовують всередину, запиваючи водою, з інтервалом 1,5-2 години до або після прийому їжі, або прийому лікарських препаратів. Курс лікування при гострих станах становить 3-5 днів, при хронічному перебігу захворювання курс, може бути продовжений до – 10-15 днів. Завдяки гранульованій формі активованого вугілля препарат Sorbex® (Сорбекс) має пролонговану дію 36-48 годин.
В якості екстреної допомоги – краще використовувати SORBEX® ULTRA – він містить високодисперсне активоване вугілля, тому характеризується більш раннім початком дії і ефективний у перші години після отруєння.
SORBEX ULTRA – швидко зв’язує та виводить токсини зі шлунково-кишкового тракту, його дія починається вже через кілька хвилин після прийому.
Жодне отруєння не проходить безслідно для печінки і жовчного міхура, тому саме печінка першою потрапляє “під удар токсинів”.
Унікальна за своїм складом дієтична добавка SORBEX® DUO є хорошою альтернативою при виборі сорбенту при отруєнні, адже при будь-якому отруєнні, в першу чергу, удар токсинів приймає на себе печінка.
SORBEX DUO містить в своєму складі гранульоване активоване вугілля та екстракт розторопші. Такий склад дозволяє не лише ефективно впоратися з інтоксикацією, але й підтримати та очистити природний фільтр організму – печінку.
Вживати SORBEX® DUO слід дорослим по 2-3 капсули 2-3 рази на добу до або через 1-1,5 години після прийому їжі. Тривалість застосування від 3 до 15 діб при необхідності.
Також призначають:
- При бактеріальних отруєннях – антибіотики.
- Жарознижувальні засоби – якщо температура вище 38 градусів.
- Комплекси вітамінів і мінералів для запобігання гіповітамінозу.
Першу добу рекомендується голодувати, а потім дотримуватися суворої дієти: спочатку їсти каші на воді невеликими порціями (вівсяну, рисову) 3-4 рази на день, протерті овочеві супи, потім приєднати нежирні сорти м’яса у відвареному вигляді.
Профілактичні заходи
Уникнути отруєння допоможуть такі заходи:
- перед приготуванням, вживанням їжі, обов’язково мити руки;
- дотримуватися загально-гігієнічних норм;
- НЕ їсти гриби, якщо є сумніви в їх їстівності;
- уникати вживання продуктів з підозрілим запахом і виглядом, закінченим терміном придатності, пошкодженої вакуумною упаковкою або банкою;
- фрукти і овочі їсти тільки миті;
- на відпочинку вживати бутельовану або кип’ячену воду;
- рибу, м’ясо купувати у перевірених продавців, уникати їх сирого вживання.
При будь-якому отруєнні, обов’язково зверніться до лікаря. Навіть якщо після надання першої допомоги потерпілому стане краще, через деякий час може знову настати погіршення стану. Багато токсинів можуть викликати серйозні ускладнення. Тому не займайтеся самолікуванням, це вкрай небезпечно!
Увага!
Перед використанням препарату необхідно проконсультуватися з лікарем.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДУ ВАШОМУ ЗДОРОВ’Ю!