Важкість у шлунку
Сучасний ритм життя, швидкі перекуси в фаст-фудах, часті хвилювання і стреси не можуть не позначитися на здоров'ї. Одним з частих недугів є дискомфорт і поява важкості у шлунку.
Важкість у шлунку: причини та лікування
Важкість у шлунку – стан функціонального порушення шлунково-кишкового тракту при поточних або хронічних захворюваннях, а також в разі порушення раціону харчування. Як правило, людина страждає від важкості у шлунку, відчуваючи такі наслідки:
- обмежується фізична активність;
- виникає відчуття ускладнення виконання повсякденної діяльності.
В цілому вже важко слідувати звичному способу життя. Якщо біль у шлунку, здуття, відрижка, біль, блювота, запор та інші характерні відчуття періодично турбують людину, необхідно пройти різні обстеження у гастроентеролога і дотримуватися його рекомендацій.
В інших випадках потрібно розбиратися в причинах, пов’язаних з існуючим режимом харчування і способом життя.
Важкість у шлунку: причини
Важкість у шлунку виникає з різних причин – від нестерпності певного продукту до серйозних захворювань шлунково-кишкового тракту. Відзначимо часто зустрічаються різні ситуації, що призводять до важкості у шлунку:
- Порушення обміну речовин: будь-яка ступінь ожиріння, діабет ведуть до важкості у череві.
- Побічні дії внаслідок прийому лікарських препаратів можуть привести до таких проявів, як важкість у шлунку і нудота, біль, блювота, закреп. Характерні симптоми проходять, слід лише припинити прийом препаратів.
- Захворювання органів травлення – якщо людина страждає від цирозу, виразкової хвороби шлунку, гепатиту, жовчнокам’яної хвороби, гастриту, холециститу. Будь-який з діагнозів, може призвести до важкості, болю, закрепів і відчуття іншого дискомфорту у череві.
- Неправильний раціон – Важкість у шлунку виникає при надмірному вживанні гострої, солоної, жирної їжі. У таких випадках відчувається важкість у шлунку, важко дихати, виникають болі. Також збій режиму харчування призводить до порушень в роботі шлунково-кишкового тракту, особливо коли людина приймає їжу рідко і великими порціями.
- Стресові стани – тривалі стреси, хвилювання та інші негативні обставини призводять до різних порушень травної системи, незалежно від їжі. Важкість у череві, біль, блювота, закреп та інші характерні відчуття виникають внаслідок прямого впливу нервової системи на перистальтику. Тому з’їдений раціон за стресовий день повноцінно не перетравлюється і виникає дискомфорт в череві. Слід подбати про психологічний стан і проконсультуватися з лікарем.
- Шкідливі звички – куріння, надмірне вживання алкоголю, кави, солодких напоїв (особливо газованих) можуть стати причиною нудоти, болю, закрепу, важкості у шлунку.
- Непереносність продуктів. Найбільш поширений характерний стан організму: неможливість перетравлення лактози, від чого з’являється важкість у шлунку після їжі, приготовленої на основі молока і молочних продуктів. Цим проявом, зазвичай страждають діти, він проходить до 4-5 років і раціон харчування слід знову приводити в повноцінну норму (з їжею на молоці). Тільки у 10% пацієнтів захворювання переходить у доросле життя.
- Харчова алергія – вроджене, або набуте захворювання, проявляється як негативна реакція системи травлення на вживання деяких харчових продуктів. Крім важкості у череві, їжа з алергеном призводить до інших різних симптомів у людини: висип на шкірі, нудота, загальна слабкість, нежить, сухий кашель.
Слід не забувати про вплив паразитів на роботу шлунково-кишкового тракту в цілому. Саме для них характерна здатність тривалий час жити в нашому організмі практично безсимптомно, лише іноді з’являється важкість у череві. Найчастіше причиною важкості в череві є глисти, які потрапляють в організм при недостатньому дотриманні гігієни з боку людини.
В такому випадку слід привчити дітей частіше мити руки, а якщо в будинку є домашні тварини (кішки, собаки) – мінімум 1 раз на рік, тваринам потрібно проводити протиглисну терапію.
Важкість у шлунку: що робити?
Для початку потрібно взяти до уваги всі можливі причини, через які пацієнт страждає відчуттями дискомфорту і важкості у шлунку.
Якщо жодна з них не може бути джерелом важкості та болю в череві, потрібно звернутися до фахівця – гастроентеролога. На першому прийомі лікар проведе опитування, яке буде стосуватися важкості у череві і не тільки. Він дізнається:
- кількість дефекацій на добу;
- переважний раціон харчування;
- як часто з’являється важкість у череві;
- чи “провокує” дискомфорт присутня в раціоні їжа;
- чи з’являються супутні характерні симптоми: важкість у шлунку, відрижка, болі у череві, закреп, нудота, блювота, підвищення температури тіла;
- як давно проводилося обстеження органів черевної порожнини;
- чи є у людини шкідливі звички (куріння, як часто вживає алкоголь);
Після цього доктор оцінить загальний стан пацієнта.
Не менш важливим є наявність фізичного навантаження та хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту.
За результатами опитування лікар може направити пацієнта на:
- збір загального аналізу крові;
- УЗД органів черевної порожнини;
- аналіз сечі, калу.
Як запобігти важкості у шлунку?
Якщо важкість у шлунку виникла без супутнього захворювання, лікування повинно бути спрямоване на виведення шкідливих токсинів з організму, відновлення роботи шлунково-кишкового тракту, організацію вживання в їжу тільки дієтичної їжі. Зокрема, дієтологи і гастроентерологи радять:
- Організувати дробне харчування, щоб не було важкості у шлунку.
- Не вживати їжу “під час руху”, що призводить не тільки до важкості у череві, а й до появи відрижки, а також підвищеному газоутворенню.
- Виключити, або по можливості мінімізувати присутність в раціоні їжі, яка може викликати нудоту, блювоту, важкість і біль у шлунку: хлібобулочні вироби на основі дріжджового тіста, деякі овочі (огірок, селера, морква, картопля), газовані і алкогольні напої, сир, творог.
- Намагатися організувати спокійний прийом їжі без активних розмов і, бажано, кожен раз в один і той же час, для формування правильного режиму і попередження важкості у череві.
- Забезпечувати достатню фізичну активність, що також впливає функціонування шлунково-кишкового тракту.
- При перших відчуттях позиву до дефекації при важкості у череві, не відмовлятися від походів до вбиральні.
Важкість у шлунку: які ліки прийняти?
Будь-яке самостійне лікування захворювань шлунка і травної системи протипоказано. Однак якщо лікар вже провів обстеження організму і не бачить патологій шлунково-кишкового тракту, як причин розвитку важкості у череві, а також у разі, коли організувати негайний похід до лікаря неможливо, зверніть увагу на деякі рекомендації. Потрібно:
- Перейти на посилений режим пиття. Коли виникає важкість у шлунку, таблетки від різних симптомів дисфункції шлунково-кишкового тракту можуть не знадобитися, слід випивати не менше 1,5-2 літрів води на добу і виключити (обмежити) прийом шкідливої їжі. Згодом неприємне відчуття у вигляді болю і важкості у череві може пройти самостійно.
- Приймати ентеросорбенти. Наприклад, Sorbex – це сорбент нового покоління, виготовлений на основі гранульованого активованого вугілля, який допомагає не вилікувати, а полегшити неприємне відчуття у череві. Активна речовина швидко адсорбує токсини, що викликають підвищене газоутворення, болі, важкість, і виводить їх з організму природним шляхом. Важкість у череві відчувається менше через короткий час після прийому.
Дорослим можна вибрати Sorbex Duo або Sorbex Ultra. Потрібно слідувати інструкції до засобів і приймати до 3 капсул за один прийом, в залежності від препарату за 1-2 години до, або через 1-2 години після їди або прийому лікарських засобів (будь-яких, не тільки для відновлення шлунково-кишкового тракту).
Здоровий спосіб життя, раціональне харчування і наявність допоміжних добавок в аптечці у вигляді Sorbex, дозволять людині не турбуватися про те, як екстрено полегшити важкість у животі.
Препарат Sorbex® і дієтична добавка Sorbex Ultra зменшують всмоктування газів, токсинів, інших речовин, сприяють їх виведенню. Sorbex і Sorbex Ultra зв’язують та знешкоджують «важкі» компоненти їжі, не даючи надлишкам жирів засвоїтись, і, таким чином, не лише прибирають неприємні відчуття, а й сприяють схудненню.
Якщо причина пов’язана не з важкою їжею – необхідно якомога раніше прийняти Sorbex Ultra для профілактики отруєння та швидкого виведення токсинів.
Жодне отруєння не проходить безслідно для печінки і жовчного міхура. Саме печінка першою потрапляє “під удар токсинів”.
Унікальна у своєму складі дієтична добавка SORBEX DUO – швидка допомога печінці при отруєнні та після нього. SORBEX® DUO містить у своєму складі гранульоване активоване вугілля та екстракт розторопші. Така комбінація дозволяє ефективно впоратися з інтоксикацією й підтримати та очистити печінку.
Для зменшення неприємних симптомів при підвищеному газоутворенні, рекомендовано приймати препарати та дієтичні добавки на основі активованого вугілля – Sorbex та Sorbex Ultra.
Увага! САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я!