Харчова алергія – реакція імунної системи на деякі продукти або їх компоненти. Апельсини, лимони, мандарини та інші цитрусові – одні з лідерів серед алергенів. Поширеність реакцій на ці фрукти настільки велика, що медики об’єднують їх в окрему групу – алергія на цитрусові.
Чому виникає алергія
Основна теорія говорить: алергія виникає, коли до організму потрапляє чужорідна речовина. Імунна система атакує її, якщо вважає небезпечною. Люди різні, імунітет теж у всіх різний: один не реагує на стороннє втручання, інший сприймає найменший пил або білок, як величезну загрозу, і всіляко намагається неї позбутися. На допомогу приходить білок гістамін, який змітає алергени на своєму шляху разом зі здоровими клітинами організму, що опинилися поруч. Наслідки не змушують на себе довго чекати: виникає алергічна реакція.
Основними алергенами виступають пил, пилок, шерсть тварин, горіхи, цитрусові, фрукти і морепродукти. Алергія на апельсини, лимони, мандарини проявляється, як реакція на такі речовини:
- саліцилати та ефірна олія, які містяться в цитрусових;
- дифеніл – препарат, яким обробляють фрукти від гниття;
- фунгіциди – ще один засіб для обробки рослин від шкідників.
На сьогодні ці компоненти – найбільш ймовірні причини виникнення алергії на цитрусові.
Алергія на цитрусові: симптоми й перебіг
Підступність алергії полягає у тому, що алергени можуть накопичуватися в організмі. Вперше зіткнувшись зі шкідливими речовинами, імунна система тільки запам’ятовує їх. Людина думає так: «я з’їв апельсин, нічого не сталося, це означає, що, усе добре. Але наступного разу, реакція імунітету може «вистрілити». Підвищений ризик виникає, якщо переїсти цитрусових у великій кількості за один раз.
Алергія на цитрусові на обличчі проявляється, в першу чергу. Лущення і почервоніння, які постійно сверблять – перша ознака реакції на лимони і апельсини. Далі виникає кропивниця – червоні плями по всьому тілу, або на його окремих частинах: руках, спині, животі.
Як проявляється алергія на цитрусові, крім перерахованих симптомів:
- кашель і чхання;
- алергічний риніт (нежить);
- почервоніння очей;
- набряк губ і язика;
- набряклість горла, ясен, всього обличчя;
- нудота і блювота;
- спазми в животі та діарея (пронос).
Набряк – важкий прояв алергії. При його виникненні необхідно одразу звернутися до лікаря.
Розвивається цей прояв, по-різному. У важких випадках організм реагує відразу, як тільки алерген потрапив всередину. Якщо починається набряклість горла і задуха, викликають швидку - це самий небезпечний симптом алергії. В інших варіантах реакція виникає через кілька годин або навіть добу після зустрічі з алергеном, обмежується висипом і дерматитом.
Як уникнути алергії
Надійною профілактикою алергії є скасування всіх продуктів підвищеної небезпеки. Якщо була діагностована алергія на лимон, апельсин або мандарин, їх вилучають з раціону повністю. Іншими заходами профілактики вважаються:
- підтримання здорового харчування і здорового способу життя;
- усунення дисбактеріозу (дисбіозу);
- лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, які підвищують ризик непереносності алергенів;
- придбання цитрусових у перевірених місцях (якщо є гарантія, що вони не були оброблені хімікатами).
Якщо з’явилися прояви алергії на цитрусові, висип і свербіж є першими симптомами, для встановлення вірогідного діагнозу, необхідно звернутися до лікаря, який проведе додаткові обстеження. При діагностиці існують три напрямки:
- Шкірні проби. Для визначення харчової алергії, у тому числі на цитрусові, цей метод мало ефективний.
- Дієта за методом виключення. До неї вдаються, коли не можуть визначити точний алерген. Методом виключення лікар призначає ті чи інші харчові продукти і спостерігає за реакцією організму пацієнта.
- Тестування сироваткового IgE. Метод заснований на аналізі крові пацієнта і широко використовується для визначення харчової алергії.
Будь-яке дослідження має проводитися під контролем лікаря.
Алергія на цитрусові: перша допомога
Повністю позбавитися алергії, на жаль, не можливо. Сучасне лікування проводять антигістамінними препаратами в комплексі з іншими методами лікування. Для встановлення правильного діагнозу і призначень необхідна консультація алерголога.
Що можна зробити, якщо алергія застала зненацька:
- викликати бригаду швидкої у важких ситуаціях;
- подзвонити до швидкої, дізнатися який антигістамінний препарат можна прийняти;
- скористатися сорбуючими засобами.
Якщо з’явилася алергія на цитрусові, лікування, крім інших заходів, передбачає виведення всіх сторонніх речовин з організму. З цим справляються сорбенти. Сучасний асортимент включає ефективні засоби на основі гранульованого активованого вугілля. Наприклад, Сорбекс Ультра зв’язує токсини практично одразу, а залишки їх з організму можна вивести за допомогою класичного Сорбекс, який має більш тривалу дію.