Якщо запитати школяра, який орган найважливіший у людському тілі, він відповість – серце. Про нього люди піклуються найбільше, забуваючи про інші важливі частини, наприклад шлунок. Дуже часто він страждає від процесів, які можна контролювати. Нудота при переїданні – один з них.
Причини нападів нудоти після їжі
Відчуття нудоти складно описати словами, але воно знайоме абсолютно кожному.
Причини його різні, виділяють чотири основні групи:
- Переїдання. Травна система – злагоджений механізм. Спочатку їжа надходить до верхніх відділів шлунка, поступово просувається далі і перетравлюється спеціальними ферментами. Шлунок схожий на мішечок: якщо його переповнити, він не встигає переробити вміст і з’їдене проситься назад. Виникає нудота після їжі.
- Інтоксикація. Неякісна їжа здатна викликати не тільки нудоту, але і діарею (пронос), блювоту. Симптоми отруєння токсинами або мікроорганізмами часто супроводжує підвищена температура тіла.
- Токсикоз. Стосується вагітних жінок, особливо на ранніх термінах. Часто нудота і блювота виникають у майбутньої мами, коли вона, ще не знає про свій стан.
- Захворювання системи травлення. Їх дуже багато. Поширені гастрит, панкреатит, холецистит, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки.
Усе це може ускладнити життя, якщо вчасно не вжити заходів.
Нудота при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
Якщо причини нудоти криються у захворюваннях шлунково-кишкового тракту, необхідно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу.
В цілому нудота виглядає так:
- Гастрит. Відсутність апетиту, метеоризм, нудота навіть після прийому невеликої кількості їжі.
- Виразка. Нудота виникає через 2 години після вживання їжі. Виникає блювота, відчуття тяжкості.
- Захворювання печінки. Крім нудоти виникає біль у правому підребер’ї.
- Паразити. До нудоти додається анемія і свербіння в задньому проході.
Усі ці стани потребують медичної допомоги і досвідченого лікування.
Як уникнути нудоти після вживання їжі
Якщо нудота виникає на тлі переїдання, потрібно просто відкорегувати раціон і режим.
Що робити:
- Не їсти багато за один раз. Краще розділити харчування на маленькі порції – так їжа буде легше засвоюватися.
- Не вживати багато смаженого, жирного, солоного. Це важка їжа, з якою може впоратися не кожен шлунок. Чим частіше її вживатимуть, тим складніше йому буде працювати.
- Не вдаватися до фізичних навантажень впродовж наступної години після їжі.
- Завжди перевіряти термін придатності продуктів щоб уникнути отруєння.
У повсякденному житті сприятливими факторами до переїдання є:
- свята та застілля з важкою жирною їжею;
- велика кількість алкоголю, який потрібно закушувати;
- відсутність повноцінного обіду на робочому місці та пізня рясна вечеря з переповненим шлунком.
Якщо з першими причинами можна впоратися зусиллям волі, то організувати обід – складніше. Є маленька хитрість: носити за собою легкі перекуси не у вигляді бутербродів, а термоси з супом-пюре, фрукти і овочі.
Сорбенти – перша допомога при нудоті після прийому їжі
Причини нудоти після їжі різні. Якщо виникає блювота і здуття, ще до відвідування лікаря, можна екстрено прийняти сорбуючі препарати. Вони швидко поглинають зайві гази і можливі токсини. З цією метою можна використовувати Сорбекс – сучасний препарат для детоксикації організму. Відоме активоване вугілля в гранулах зберігає свою дію довше і надає видимий ефект.
Важливо пам’ятати: якщо профілактика нападів нудоти не допомогає, причина ховається всередині організму. Щоб точно її встановити, потрібно відвідати лікаря і здати аналізи. Нудота також може свідчити про порушення вестибулярного апарату і високий тиск.
Статті на тему